کاهش سود بانک ها تا چه حد صحت دارد؟

کاهش سود بانک ها تا چه حد صحت دارد؟

سود بانک ها – پس از گفتگوی رییس جمهور در چند روز گذشته در رابطه با کاهش نرخ سود سپرده گذاری امروز شاهد هجوم مردم نگران به بانک ها هستیم. بسیاری از سپرده گذاران از کاهش سود سپرده های خود ناراضی هستند اما با این حال برای بهتر شدن اوضاع اشتغال و خروج از رکود یکی از اولین اقدامات دولت که می تواند موثر باشد “کاهش سود بانکی” است.

کاهش سود بانک ها تا چه حد صحت دارد؟

سود بانکی بالا به اقتصاد لطمه خواهد زد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، وی همچنین افزایش نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها و موسسات اعتباری را ضروری خواند و گفت: باید تمام موسسات مالی، اعتبارسنجی شوند و رتبه آنها به مردم اعلام شود. روحانی در بخش دیگری از سخنان خود ضرورت کاهش سود بانکی را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: وقتی دولتی تورم را مهار و تک‌رقمی می‌کند، سود بانکی بالا نادرست است و به اقتصاد لطمه می‌زند. رئیس‌جمهوری در عین حال اظهار کرد که اقتصاد با دستور درست نمی‌شود و باید با ابزار اقتصادی، سود بانکی تسهیلات و سپرده‌ها را کاهش داد.

 

آسیب های ناشی از بنگاه داری بانک ها

از آسیب‌های بنگاه‌داری می‌توان به دورشدن بانک‌ها از وظیفه واسطه‌گری وجوه، تمرکز منابع در بخش‌های خاص، ایجاد رانت برای گروه‌های مرتبط با بانک‌ها و تنگ‌کردن فضای رقابتی اشاره داشت؛ زیرا تا حدود زیادی ظرفیت تأمین منابع اقتصاد از طریق منابع بانکی است که اگر افراد و شرکت‌ها نتوانند منابع لازم را از طریق بانک تأمین کنند ناگزیر مبادرت به تأمین منابع از سایر اشکال خواهند کرد. بدیهی است در چنین شرایطی، مؤسساتی که قیمت تمام‌شده کمتری دارند می‌توانند سایر شرکت‌ها را از بازار خارج کنند که می‌توان این امر را یک رقابت ناسالم تلقی کرد.

گردآوری پلمس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *